Test ryzyka
hipercholesterolemii

TAKNIE
Czy masz więcej niż 40 lat?
Czy prowadzisz siedzący tryb życia?
Czy unikasz uprawiania sportu i aktywności fizycznej?
Czy częściej niż raz w tygodniu spożywasz pokarmy zawierające tłuszcze utwardzone i cukry (chipsy, ciastka, krakersy i inne słone i słodkie przekąski)?
Czy Twoja dieta jest uboga w nabiał, warzywa, pełnoziarniste pieczywo?
Czy częściej niż raz w tygodniu pijesz alkohol?
Czy masz nadwagę lub jesteś otyły?
Czy palisz papierosy?
Czy chorujesz na chorobę wieńcową?
Czy chorujesz na niedoczynność tarczycy?
Czy chorujesz na cukrzycę?
Czy Twoi bliscy mają wysokie stężenie cholesterolu we krwi?
Czy wśród Twoich najbliższych występowała przedwczesna choroba wieńcowa (u mężczyzn < 55 r.ż. lub u kobiet < 60 r.ż.)?

 

 

Sprawdź czy Jesteś
w grupie ryzyka

 

×

Odpowiedz na wszystkie pytania testu ryzyka hipercholesterolemii.

×

 

Wszystkie odpowiedzi NIE:
Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś „nie” oznacza to, że prawdopodobnie prowadzisz zdrowy tryb życia i dbasz o prawidłowy poziom cholesterolu. To dobrze. Tak trzymaj. Zdrowy tryb życia może spowolnić rozwój miażdżycy i zapobiec powikłaniom sercowo-naczyniowym.

 

Odpowiedzi TAK na 1-6 pytań:
Jeżeli na kilka pytań odpowiedziałeś twierdząco oznacza to, że możesz być w grupie ryzyka rozwoju hipercholesterolemii. Zastanów się nad wprowadzeniem prozdrowotnych zmian do Twojego życia – może to spowolnić rozwój miażdżycy i zapobiec powikłaniom sercowo-naczyniowym. Warto też udać się do lekarza, zbadać poziom cholesterolu i poprosić o porady dotyczące zmian stylu życia i stosowania odpowiednich suplementów wspomagających utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

 

Odpowiedzi TAK na ≥ 7 pytań:
Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco oznacza to, że jesteś w grupie ryzyka rozwoju hipercholesterolemii. Twój poziom cholesterolu może być za wysoki. Zastanów się nad wprowadzeniem prozdrowotnych zmian do Twojego życia – może to spowolnić rozwój miażdżycy i zapobiec powikłaniom sercowo-naczyniowym. Najlepiej udaj się do lekarza, który może zlecić badanie poziomu cholesterolu i udzielić porad dotyczących zmian stylu życia, a w razie potrzeby zalecić stosowanie właściwych suplementów diety i leków.